Propaganda - rozbor jedného náhodného rozhovoru pred voľbami

Autor: Martin Pilnik | 30.10.2017 o 11:47 | Karma článku: 4,30 | Prečítané:  647x

Takto vyzerajú odpovede využívajúce nástroje propagandy. Ako som bol býval bol dávno napísal, propaganda je len nástroj. A nástroje sa stávajú zbraňami až v rukách konkrétnych ľudí.

Z veľkej knihy propagandy mediálneho oddelenia strany Smer.

Z 64 miliónov je zrazu 11 percent a z 11 miliónov eur je 2,5 percenta. Čím menšie číslo, tým lepší adidas. 

Z jasného postoja, že Slovensko je a musí byť členom EU a  otázky "Čo je to vlastne do jadro?" je veta "Máme tu strany, ktoré otvorene hovoria o tom, že Slovensko by nemalo byť v Európskej únii či v jej jadre, ako napríklad pán Sulík". Nevadí, že je to klamstvo, stačí, že to znie povedome. 

Z vratky DPH za stovky tisíc eur vytiahnutej zo štátu je tu "Teraz ide o prípad, keď nejaká firma, ktorá mala zaplatiť niečo jemu, mala problém." Pamätáte, ako som písal Zamneď: Smerácka propaganda plná alegórii v záujme zachovania ich príjmov? No tak toto je ono. 

"Nie som v žiadnom spore s prezidentom." Namiesto mena aktéra kauzy s DPH so strany Smer len zámená a ak meno, tak zásadne niekoľkokrát prezident Kiska v spojení so slovami "daňových problémov pána prezidenta". Nikdy sa nestaral, no nezabudne jasne popísať svoje postoje slovami dodržiavajúc stabilné formulky: "nech predloží všetky zmluvy", "nech sa koncentruje na robotu", "Potrebujem prezidenta, ktorý bude sústredený na prácu." Všimnite si okrem ustálených odrhovačiek formulácii tiež to jednotné číslo. 

Zo zbytočných nákladov, ktoré platíme v každomesačnom účte za elektrinu a z nastalého bordelu v zmluvných vzťahoch je veta "Advokáti nám zachránili majetok v hodnote 800 miliónov eur. " Čokoľvek, čo nahradí komplikovanosť jednoduchým vysvetlením je pravda. 

Dokonalá veta, ktorej po tom, ako polícia nie a nie nájsť jeho bydlisko, verí hádam ani on sám: "Rešpektujem nezávislosť orgánov činných v trestnom konaní."  Na každom rohu heslo: "Socializmus, záruka mieru!"

Za všetky činy počas troch vlád Róberta Fica už nebude zodpovedná len Radičovej vláda, ale dokonca ešte predchádzajúca vláda Mikuláša Dzurindu.  "Bol by som rád, keby spieval. Poznáte môj názor na privatizáciu strategických podnikov a bol by som iba rád, keby už konečne niekto zaspieval" (o privatizácii z čias druhej vlády Mikuláša Dzurindu, bolo v otázke)  Odvedenie pozornosti "A oni ešte viac a častejšie.", ako najlepší nástroj vysvetlenia. 

Toto všetko zaznelo z úst premiéra Slovenskej republiky predsedu politickej strany Smer týždeň pred voľbami.

Text je súčasťou môjho dlhodobého seriálu o propagande:

Ďalšie diely seriálu:
1. PRP: Poznaj zbrane propagandy
2. PRP: Propagandistický biľag a kvalifikujúci jazyk
3. PRP: Propaganda 5% výnimiek zredigovaná do 100% pravidla
4. PRP: Rozbor propagandistického textu vládnej koalície "Bugár účasť vo vláde neľutuje"
5. PRP: Nebojím sa toho, čo označí moje postoje za hovadiny, bojím sa toho, čo ma označí za idiota
6. Zúrodňovanie spoločnosti propagandistickou palebnou prípravou Smeru
7. Zamneď: Smerácka propaganda plná alegórii v záujme zachovania ich príjmov

Autor je členom tímu SaS  pre zdravotníctvo. Viac jeho politických textov na jeho politickom webe www.politik.pilnik.sk. Ak chcete sledovať aj ďalšie jeho politické vyjadrenia, staňte sa fanúšikom jeho facebookovej stránky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?