Bezplatne z našich spoločných daní - ale čo si vybrať?

Autor: Martin Pilnik | 25.11.2016 o 11:45 | (upravené 25.11.2016 o 12:05) Karma článku: 3,44 | Prečítané:  539x

Takto funguje spoločnosť, takto funguje štát. Sú to naše peniaze a je len na nás, ako ich budeme míňať. Ale čo si máme za ne kupovať? 

A to ste počuli, ako Most-Híd po socialisticky všetku dopravu, aj vlaky aj autobusy po celom Slovensku chce mať zadarmo?

Bezplatne pre občanov štátu - to je tak, že sa občania dohodnú na nejakej vízii, predstave, ako ich vlastný štát má fungovať. Zvážia rôzne možnosti. V tomto prípade napríklad vedľa seba stoja zásadné dilemy:

Nápad 1

Všetka verejné doprava na celom Slovensku bude bezplatná. Na modernú liečbu sklerózy multiplex, rakoviny, na moderné ľahké invalidné vozíky budeme zo spoločných peňazí platiť 10-12% ich cien a zvyšok nech si chorí zháňajú po nadáciách alebo zaplatia zo svojho.

Nápad 2

Alebo z už vybraných daní založíme špeciálnu podkapitolu - moderná liečba - z ktorej bude pre každého, kto mal tú smolu a ochorel, financovaná najmodernejšia liečba, odľahčené titánové vozíky, multifokálne interné šošovky, alebo už konečne zahodíme sadru a nahradíme ju modernými materiálmi. No bude to znamenať, že vo vlakoch a autobusoch budeme platiť ekonomické cestovné.

Nápad 3

Alebo budeme mať všetko bezplatne a schválime si spoločne dvojnásobné zdravotné odvody a dvojnásobné dane oproti dnešným. Niekto to zaplatiť musí a zadarmo ešte nikto nevečeral.

Nápad 4

A potom je tu ešte jedna možnosť - nechať časť tých peňazí v rukách každého jedného občana v podobe "základného príjmu = odvodového bonus", aby sa občan sám rozhodol, čo je pre neho aktuálne dôležité. Či si zaplatiť cestovné, alebo doplatok za lieky, alebo kúpiť životné poistenie - poistenie ušlého zisku v prípade choroby. Alebo priplatiť na dôchodok. Alebo to pojme ako hlavný zdroj obživy. Alebo si máme kúpiť kilo zmrzliny? Slobodný človek v slobodnej krajine...

Peniaze sú len a len nástroj.

Vo všetkých 4 prípadoch ide o suma sumárum rovnakú časť. Akurát len a len v tom poslednom prípade ste to vy, kto do detaile rozhoduje o svojich vlastných peniazoch.

Takto funguje spoločnosť, takto funguje štát. Sú to naše peniaze a je len na nás, ako ich budeme míňať.

Autor je členom zdravotníckeho tímu SaS. Viac jeho politických textov na jeho politickom webe www.politik.pilnik.sk. Ak chcete sledovať aj ďalšie jeho politické vyjadrenia, staňte sa fanúšikom jeho facebookovej stránky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?