Začal som počítať rozpočet IT-žúry Smeru - zatiaľ som na 1,5 miliardy a konca nevidno

Autor: Martin Pilnik | 20.7.2016 o 11:12 | Karma článku: 12,37 | Prečítané:  6990x

Penetrácia internetovej gramotnosti je už naozaj veľká. Ako to, že občania dychtivo nečakajú v radoch na nahratie kvalifikovaných certifikátov na svoje občianky, len aby už konečne mohli využívať tie skvelé elektronické služby?

Spočítané: Na OPIS - elektronizáciu štátnej správy - ktorej vrcholom ľadovca a nepatrnou časťou je elektronický občiansky, sme mali z eurofondov  k dispozícii na následné verejné obstarávania 1 565 400 854,75 €. Áno, 1,5 miliardy EUR. Je to za obdobie 2009-2016 vrátane.

A to je bez digitalizácie zbierok múzeí a podobných inštitúcii a bez nákladov na manažment celého OPISu. (V počítaní prioritných osí 2 (múzeá) a 4 (administrácia OPISu) pokračujem ďalej, čoskoro budú ďalšie čísla.)

Z toho: Len na verejné súťaže na projekty miest (30 kusov) sa vyčlenilo 34 914 298,99 € Ak by to takto malo byť pre všetky mestá (na Slovensku je 140 miest) tak sme na sume kdesi pri 160 miliónoch eur len na agendy miest a obcí. Pozor, to všetko mimo bežných rozpočtov.

A to hovorím len a len o peniazoch z fondov EU, ktoré boli pripravené na verejné súťaže. Koľko išlo ešte zo štátneho rozpočtu - ani sa nechcem k tomu dopracovať.

To len aby ste mali predstavu, aký rozpočet majú nové IT projekty v našom štáte.

Podklady sú verejne dostupné zdroje informácii a fakt sa nesnažím vyškriabať info o každom minutom cente. Proste len piánko - nežne k Smeru - počítam čo bolo pripravené na rozdeľovanie vo verejných súťažiach. A čo bolo len a len v moci politikov Smeru v rokoch 2009-2016 aj skutočne minúť na tvorbu.

V prvom kroku sa zatiaľ nezamýšľam nad zmysluplnosťou jednotlivých projektov. To príde časom. A verte mi, že už teraz sa na to teším. Jedna moja profesná odnož - procesný manažér - sa už nevie dočkať analýzy tých megabytov dostupných zdrojov.

Ale pár perličiek vám už prezradím.

Zábavný perlička - citujem: "V súlade s cieľmi OPIS má byť na konci programového obdobia 2007-2013 vytvorených 1 541 pracovných miest ako priamy dôsledok implementácie programu." na analýzu ako sa to podarilo bolo vyčlenených 118 500,00 €.  V tom projekte sa nehovorí nič o kontrole úbytku na základe odstránenia administratívy.

Menej zábavná perlička je projekt: Zabezpečenie komunikačných a informačných aktivít pre OPIS v období rokov 2012-2015 - vyčlenených 2 160 000 € - Za to sme mali dostať aj, citujem: "Zvýšenie povedomia verejnosti o informatizácii a jej cieľoch, odstraňovanie digitálnej averzie." - Asi tých 2,16 milióna eur bolo málo, lebo o tom, že od 1.8.2016 sú e-schránky aktivované pre doručovanie nevie vlastne nikto z desaťtisícov konateľov právnických osôb.

Asi tých priamych 2,16 milióna na propagáciu bolo málo, lebo  jednotlivé projekty elektronizácie sa poskladali vo februári 2015 a následne skutočne Úrad vlády (ako vtedajší riadiaci orgán) vysúťažil 6 miliónov eur na spoločné mediálne prezentačné služby.

Kontext a súvislosti riadenia štátu

Prečo ja, ne-ITčkár sa venujem elektronizácii štátnej správy a elektonickej komunikácii? Roky-rokúce sa pohybujem na rozhraní IT a užívateľa v segmente lekárenstva a vývoja profesionálych SW, venujem sa procesnému riadeniu analýze a optimalizácii procesov. To mi dáva skúsenosti s jazykom a potrebami IT a systémom riadenia procesov.  A súčasne neITčkár som jednoznačne na strane užívateľa - v tomto prípade konečného spotrebiteľa služieb štátu - občana.

Dokonca ani nejaké meranie efektivity ma až tak nateraz netrápi. V zásade, keby to celé stálo aj 2 alebo aj 3 miliardy eur, je to poľahky prehliadnuteľný fakt. Akurát by v istom konkrétnom momente muselo existovať niečo, čo funguje. Čo môže sused susedovi v krčme odporučiť a čo si susedky závidia. 

Politici Smeru rozhodli, čo má fungovať. Politici Smeru rozhodli k akému dátumu to má fungovať.  Sami, dobrovoľne, bez donútenia. Už okolo roku 2006. 

A nič nie je. Nič, na čo by dokázal Smer nalákať ako na užitočnú službu štátu pre pol milióna konateľov firiem.

Penetrácia internetovej gramotnosti v spoločnosti je už naozaj veľká. Ako to, že občania dychtivo nečakajú v radoch na nahratie kvalifikovaných certifikátov na svoje občianky, len  aby už konečne mohli využívať tie skvelé elektronické služby štátu?

Smer riadi tento štát tak, že 10 dní pred spustením štátnych e-schránok pre firmy je pripravených 1% konateľov.  Že z 270 tisíc schránok firiem + 50 000 občianskych združení je 1584 aktivovaných na doručovanie.

Smer riadi tento projekt tak, že 10 dní pred spustením sa robí audit, čo a kto je vlastne schopné so štátnych orgánov komunikovať elektronicky. Pričom zákon 305/2013 elektronickú formu ako jedinú formu komunikácie pre orgány verejnej moci stanovil už v roku 2013. Ten zákon písal Smer. Slobodne a dobrovoľne.

Smer od roku 2006 riadi elektronizáciu štátnej správy tak, že od júla 2015 bežala za tých 6 miliónov eur kampaň bez zmyslu a vzťahu k dátumu 1.8.2016. Dátumu, ktorý si sám Smer stanovil ako definitívny pre aktiváciu e-schránok na doručovanie pre právnické osoby - firmy.

Smer je schopný získať milión hlasov vo voľbách a nie je schopný za 12 mesiacov získať 0,5 milióna konateľov pre projekt elektronizácie?

Aha, tentokrát to chce skutočné výsledky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nová ochrana osobných údajov umožní, aby na vás internet zabudol

Osobné údaje sú veľkou témou nielen pre firmy, ale aj pre ľudí.

STĹPČEK PETRA SCHUTZA

Európska komisia vrhla granát, ktorý mení situáciu

Zbytočná administratíva bude zrejme údelom mnohých firiem.


Už ste čítali?