Hlúpa výhovorka na komplikované štruktúry EU

Autor: Martin Pilnik | 18.1.2016 o 12:37 | (upravené 18.1.2016 o 12:52) Karma článku: 3,16 | Prečítané:  427x

Rada EU je normálne zasadnutie výboru absolútne ekvivalentné zasadnutiu národnej vlády. Je to najakcieschopnejšia forma kolektívneho rozhodovania, akú má zastupiteľská demokracia k dispozícii. Storočia ukázali, že je to tak. 

 

"Je extrémne skľučujúce, že komplikované štruktúry EÚ znemožňujú rýchlejšie vyriešiť dôležité problémy ako je utečenecká lavína a finančná kríza. Rizikom je, že vždy spravíme príliš málo a príliš neskoro," povedal šéf rakúskej vlády. Zdroj: Správa z Rakúska vyvolala paniku: Stačila jedna veta kancelára o utečencoch a hraniciach | Topky.sk

Toto je len hlúpa výhovorka!

Rada EU je normálne zasadnutie výboru absolútne ekvivalentné zasadnutiu ktorejkoľvek národnej vlády.

Rada EU má 28 členov a rozhodnutia sa prijímajú hlasovaním. Po tom sú tieto rozhodnutia záväzné a postupujú do Európskej komisie, ktorá má dohliadať nad ich vykonaním. Tam je jeden človek - príslušný člen EK, ktorý túto agendu rieši.

Výsledok toho hlasovania v Rade EU je záväzný pre všetky krajiny EU. Bodka hotovo. Od momentu prijatia uznesenia v Rade EU je len jediná možnosť: Ministri krajín prídu domov a ďalší deň ráno začnú odhlasované plniť na národnej úrovni. Že sa im to nepáči? Že ich prehlasovali? No veď normálka v demokracii.

Vždy je tu opravná možnosť - požiadať EU-súd o posúdenie súladu s právom EU.

Ale neexistuje možnosť, že by na zasadaní Rady EU bolo prijaté nejaké rozhodnutie a potom sa doma niekto vyhováral, že on si nedá diktovať od EU. Predsa sú tu doprdele nejaké pravidlá.

Proste politici vo výkonných funkciách musia konečne začať niečo robiť! A to skutočne všetci v každej krajine EU. A verejne musíme hovoriť o tom, ktoré krajiny sa flákajú v napĺňaní dohodnutého a ktoré už majú splnené. 

A hlavne, dodržiavať existujúce pravidlá. Začína to hneď prvým pravidlom EU - Systémom fungovania EU - Lisabonskou zmluvou. A pokračuje takou drobnosťou, ako je dôsledná kontrola korzovania na vonkajších hraniciach EU. A končí EU pravidlami pre vybavenie mäsiarskych výrobní či hláškou o cookies na každom webe. Áno, to všetko sme normálne demokraticky odhlasovali aj my, prostredníctvom našich ministrov. 

No jo no, keď Angela Merkelová na pravidlá kašle. To je fakt super príkladné správanie pre ostatných.

No jo no, potom príde Fico domov a povie, že on nebude žiadne rozhodnutie Rady EU akceptovať. Anarchia hadr. 

A čo si myslia, že sa to nejako samo vyrieš? Že tí utečenci sa akosi sami od seba vyparia? Že stačí počkať, veď raz dôjdu v Sýrii či strednej Afrike všetkým náboje? Že sa tie vonkajšie hranice samo skontrolujú a azylanti sami zaevidujú, posúdia a uskladnia/vyhostia?

Je tu kopa naštvaných krajín - Rakúsko, Fínsko, Británia, Dánsko, Poľsko. Dnes naozaj nie je problém pozbierať vrámci EU podporu pre hlasovanie.  Tak zatracovaná Lisabonská zmluva chvála Bohu konečne priniesla, že nie je na všetko potrebný 100% súhlas. To je ohromný krok k flexibilite a akcieschopnosti EU.  Už nemusíme byť nevyhnutne ZA. Môžeme hľadať spojencov pred hlasovaní. A keď ich nenájdeme, vždy môžeme povedať, že sme sa aspoň snažili a odísť stredom so vztýčenou hlavou.

A vždy môžeme zatlačiť na Nemecko, aby po tom, ako nás 2-3 prehlasovali, aby sa tentokrát priklonili za náš návrh. To je politika, to je spolupráca, to je to, čo potrebujeme na európskom kontinente.

Potrebujeme serióznych a schopných politikov, ktorí dokážu na úrovni EU získavať pre nás verejnú mienku a podporu pri vyjednávaní. Politikou ktorí len netárajú, ale skutočne vykonajú a dodržiavajú dohodnuté, sľúbené a odhlasované.

Autor kandiduje na poslanca Národnej rady SR na kandidátke strany SaS pod číslom 130 vo voľbách v marci 2016. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nová ochrana osobných údajov umožní, aby na vás internet zabudol

Osobné údaje sú veľkou témou nielen pre firmy, ale aj pre ľudí.

STĹPČEK PETRA SCHUTZA

Európska komisia vrhla granát, ktorý mení situáciu

Zbytočná administratíva bude zrejme údelom mnohých firiem.


Už ste čítali?