Investor sa má starať o peniaze, profík o profesnú stránku

Autor: Martin Pilnik | 15.10.2014 o 12:06 | Karma článku: 3,49 | Prečítané:  376x

Kardinálny rozdiel je práve v tom drobnom detaile. Či chce investor robiť investovanie alebo farmáciu. Či chce investor robiť investovanie alebo noviny.

Moja práca je od roku 2000 zameraná na lekárenské siete. A väčšinu z tých, pre ktoré som pracoval viedli investičné skupiny či jednotlivci. S prácou pre siete lekárni vlastnené Pentou mám osobné skúsenosti. Aj z ČR aj zo SR. A nemám s tým najmenší problém.  Dokonca je to moja preferencia. (Ale to je iný príbeh)

Pretože všetky tie lekárenské siete sú vedené zo strany investorov tak, aby generovali zisk a prinášali návratnosť investícii. To je to, čo sa od investičnej skupiny očakáva.  A to očakávam aj ja, keď pre nich pracujem.

Bol by som veľmi rozladený, ak by odo mňa zástupca investičnej skupiny očakával nejaké konkrétne lekárenstvo. Keby mal nejaké predstavy o farmácii. To by som bol dosť rozladený a asi ťažko by sme našli spoločnú reč. No vždy odo mňa chceli splniť ich ekonomické ciele. Akým lekárenstvom, akou farmáciou, to bolo na mne ako profesionálovi. A ja ako profesionál som vždy schopný si svoju profesionalitu v konfrontácii s nimi obhájiť.

Ale čo si mám myslieť o vyjadreni

Prečo Penta kupuje médiá: "Rozhodli sme sa investovať do médií, pretože veríme ich primárnemu poslaniu, ktorým je prinášať verejnosti kritické a slobodné informácie."

Zdroj:  Haščák prehovoril. Reaguje na Sme, Gorilu aj Nicholsona | Strategie.sk.

Keby investovali do médii lebo veria v návratnosť a rozvoj investícii, to by som bol kľudný. To su pak klidný jak Bohuš.

Ale aby mi investor chcel prinášať kritické a slobodné informácie? Ako si to prestavuje manažér - zástupca investora vo vedení denníka?

Netuším. A skúsenosti, skutočné reálne skúsenosti z práce na rozhraní manažmentu a lekárenstva mám veru bohaté.

Viem, ako funguje spolupráca s finančným investorom, ktorý chce  aby som ja ako profík priniesol lekárenstvo a farmáciu. Keď chcel ekonóm prinášať lekárenstvo a farmáciu, nefungovalo to. Robil amatérske chyby a my profíci sme sa mu smiali. Keď som v jednej sieti pracoval ako konzultant pre ekonomický manažment, vždy som ich varoval, keď začali siahať do lekárenstva, aby to nechali na profíkov a držali sa svojho - ekonomickej stránky veci. Keď kolegovia lekárnici skúšali siahať do ekonomického riadenia, kolegov som varoval, aby sa nechceli zosmiešniť.

Ono sa to nezdá, ale ten kardinálny rozdiel je práve v tom drobnom detaile. Či chce investor robiť investovanie alebo farmáciu. Či chce investor robiť investovanie alebo noviny. 

Nechajme profíkom čo patrí profíkom a budeme mať fajné noviny a fajné zisky z nich. Ale dokážu to aj jedny aj druhí? Nie som si istý.

Na "nie sú dôkazy, skutok sa nestal", na to už dávno nehrám. Pamätáte? Je to Mečiarovo/Lexovo/súdu vyjadrenie ktoré vychádza z kontextu: Krajči zmaril referendum/SIS odvliekla Kováča ml., ale keďže Mečiar udelil amnestie nesmelo sa to vyšetrovať, takže sa nenašli dôkazy. Neboli dôkazy, skutok sa nestal. Hm, ale na referendovom lístku chýbala otázka a Kováč ml. sa prebudil v Hainburgu. A súd rozhodol, že sa nesmieme pýtať a ani o tom hovoriť.

Tak sa teda nebudete pýtať a nebudete o tom hovoriť? Nebude to mať vplyv na vaše rozhodnutia? Tak prečo HZDS stále nevyhráva voľby? Hm? 

Takže poviem to takto: Nemôžete dokázať, že vlk zožral karkulku, ale pri svojej práci myslíte na to, že vlk žerie karkulky, lebo ste na vlastné oči videli ako vlk zožral popolušku.

Viem si predstaviť, že rozpad redakcie Sme bol nevyhnutný. Videl som ako dvaja vlci žrali v roku 2006 popolušku a na stole ostali syrové misy, ktoré som dojedal vlastnými ústami. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?