Vyhlásme parlamentné voľby ako nástroj súťaže Západu a Ruska o voľbu občanov Ukrajiny

Autor: Martin Pilnik | 4.9.2014 o 8:24 | Karma článku: 5,83 | Prečítané:  496x

Buď budeme opakovať koniec 30. a začiatok 40. rokov 20. storočia, ako nás nabáda profesor politologie John Mearsheimer. Alebo budeme tvoriť nové moderné dejiny 21. storočia. Poučenie o tom, ako myslia zástancovia akceptácie diktatúry a aké úvahy vedú k opakovaniu Mníchovskej zrady priniesol profesor politológie na University of Chicago v článku   Západ zpackal pokus získat Ukrajinu a teď se diví postupu Ruska - iDNES.cz.

Nie, nevidím dôvod sa za podporu demokracie cítiť previnilo. Naozaj neverím v predurčený osud na základe Stalinovho čiarania po mape. A rozhodne sa nemienim zmieriť s pohľadom človeka spoza hraníc na moju slobodu.

Nie je našou chybou, že Rusko vníma západné štruktúry ako nepriateľov a nie ako partnera. Nie je našou chybou, že pre niektoré európske postsovietské krajiny je príťažlivejší Západ a nie Rusko. Nesmieme odopierať občanom Ukrajiny právo rozhodovania o smerovaní krajiny a absolútne nie v demokratickom systéme. Ak si hovoríme demokratický svet, musíme konať ako demokrati.

Čo to je za názor, ktorý tlieska tomu, že Ukrajina je logicky a oprávnene nejaký satelit Ruska a nik nemá právo nasmerovať túto krajinu tam, kam sa to Rusku nepáči? Ani sami Ukrajinci? Po historických skúsenostiach  tejto krajiny je to absolútne neakceptovateľný pohľad. Je pre mňa neuveriteľné, že mnohým ľuďom sa to zdá úplne v poriadku.

Elity ve Spojených státech a Evropě jsou událostmi oslepeny kvůli chybnému pohledu na mezinárodní politiku. Domnívají se, že logika realistickéhopřístupumá v 21. století jen malý význam a že Evropa může být zcela a svobodně uspořádána na základech liberálních principů, jako jsou právní stát, hospodářská provázanost a demokracie.

Zdroj:http://zpravy.idnes.cz/john-mearsheimer-nazor-ukrajina-rusko-nato-foreign-affairs-p4z-/zahranicni.aspx?c=A140902_122620_zahranicni_aha

To je presne názor z pred 80 rokov. Ale svet sa zmenil!

Áno, aj ja tomu ako demokrat verím. Nemôžeme predsa akceptovať, aby suverénna krajina, plnoprávny člen OSN, plne uznaný štát celým svetovým spoločenstvom, nemohla riešiť svoje budúce smerovanie v duchu liberálnej demokracie.

Pak se NATO začalo rozhlížet dál na východ. Na summitu v Bukurešti v dubnu 2008 jednala aliance o přičlenění Gruzie a Ukrajiny. Prezident George Bush tento krok podporoval, proti byly Francie a Německo, neboť se obávaly přílišného znepřátelení Ruska. Nakonec NATO dosáhlo kompromisu - přijímací proces nezahájilo, jejich aspirace na členství ale podpořilo konstatováním, že se jednou "tyto země stanou členy".

Zdroj:http://zpravy.idnes.cz/john-mearsheimer-nazor-ukrajina-rusko-nato-foreign-affairs-p4z-/zahranicni.aspx?c=A140902_122620_zahranicni_aha

Chcete mi snáď povedať, že tie krajiny, rovnako ako my v Československu sme s pištoľou na spánku ponížene prosíkali slovami predčítanými z papiera, ktorý nám strčil Bush/Clinton pod nos o členstvo v NATO a EU?

Nie, ono je to naozaj inak. Ak pred akúkoľvek postsovietsku krajinu postavíte otázku, či pôjdu na Západ, alebo za Putinom, každý si vyberá Západnú liberálnu demokraciu. Ak teda už má vo vnútri štátu liberálnu demokraciu. Ak tam vládne diktátor, ako v Bielorusku či Kazachstane, ten rozhodne v mene ľudu. Demokratická krajina sa už  nechce demokracie vzdať a hľadá podobne zmýšľajúcich, aby sa spojili a ako väčší celok mohli odolávať. Tak to v 21. storočí chodí. Svet sa skutočne zmenil, pán profesor.

Agresorom je Rusko od prvého momentu Krymskej krízy Nebol najmenší problém, aby Putin podporoval politickú stranu a vyhral prezidentské a parlamentné voľby na Ukrajine. Putin sa rozhodol strieľať.

Opäť pripomínam prínos Československa pre svetový mier.

V Európe 21. storočia sa to robí takto: Prebehne výskum verejnej mienky, vznikne politická strana, vytvorí sa politický program, vyhrajú sa voľby, dohodnú sa technické detaily delenia. (Prínos Československa do svetových dejín) Celý proces je legitimizovaný pôvodným prianím ľudu a verejnou mienkou

Putin v 21. storočí vyrazí vojskom a obsadí územie ako by bol dnes 1. september 1939. Svoje jednanie legitimizuje pôvodným prianím ľudu v referende.

Dva spôsoby riešenia.

Bez ohľadu na akúkoľvek politiku, bez ohľadu na to čo by boli či neboli či urobili alebo neurobil Západ, Putin vyhlásil: "Když budu chtít, zaberu Kyjev za čtrnáct dnů." č.b.t.d. že konanie Putina nemá nič ale vôbec nič spoločné s akoukoľvek doterajšou politikou Západu. Nič!

Putin robí čo chce lebo si to tak sám rozhodol. Má za zadkom jadrové zbrane, silnú konvenčnú armádu, naturel hrdinských strát a 100 rokov komunistickej výchovy národa. Je to suverénna krajina a on jej vládne ako diktátor.

Nikto mu nechce otročiť Rusov, nikto nechce jeho územie. Áno, demokracia a sloboda sú infekčné a v priamom rozpore s pozíciou diktátora. Ale to sme si už mnohokrát vyjasňovali.

...Moskva mohla uvítat, neboť má zájem na prosperující a stabilní Ukrajině.

Zdroj:http://zpravy.idnes.cz/john-mearsheimer-nazor-ukrajina-rusko-nato-foreign-affairs-p4z-/zahranicni.aspx?c=A140902_122620_zahranicni_aha

Putin nemá ani najmenší záujem na stabilnej slobodnej Ukrajine. Ešte by sa mohla slobodne rozhodnúť pre prehlbovanie kontaktov so Západom. A Ukrajinci by videli, ako je to na Západe fajn a... Veď to poznáte o infekčnsoti demokracie, ľudských práv a slobody.

Toto som zachytil v jednej diskusii: "Putin povedal, pravdu. Ak by chcel... Dolezite je, ze nechce!" Povedal to kritik šírenia západnej demokracie na východ. Pamätajte si to. Kua ako by som chcel, aby mal pravdu. Svoje predstavy znásobte miliardou a stále neobsiahnete ani len trošku toho, ako chcem aby mal pravdu. Netrvalo ani 24 hodín a potvrdzuje sa, že ju mám.

Takže darmo si prajem svoj omyl. Za posledných 6 mesiacov som sa nemýlil.

Tak si to teda zopakujme, čo sa nám tu snaží pán profesor politológie na University of Chicago povedať:

Putin haraší jadrovými zbraňami, vyhráža sa za 14 dní obsadením Kyjeva, podporuje vojnu na juhovýchode Ukrajiny, anektuje Krym, zakazuje si protirečiť, cenzuruje blogérov a to len preto, že mu to prikazuje USA s pištoľou na spánku: "Voloďa, kua, útoč!"

My v EU vyhlasujeme sankcie, kontrolujeme obranu, aktivizujeme obrané mechanizmy NATO preto, že nám to prikazuje USA s pištoľou na spánku: "Angela, kua, útoč!"

Ja toho Putina snáď začnem aj ľutovať. Chudák dikátor, je pod takým diktátorským tlakom.  Veď toto nemôže ani ten najnaivnejší "Voltair" myslieť vážne.

Je úplne jedno, či nás USA drží za gule alebo nie. Fakt je mi to jedno. Stále je to dostatok demokracie na to, aby sme svojimi silami dokázali byť pre USA rovnoprávny partner a nedržal nás za gule. Na to ale potrebujeme čas a pokoj.

Svet sa zmenil! Tusk bude prezidentom EU. Viete si predstaviť, že by mohol byť poliak šéfom pre Nemecko či Francúzsko? V čase Mníchova nie. Dnes, v 21. storočí je to realita. Aký ešte potrebujete dôkaz, že si len my sami bránime riadiť svetovú politiku?

Vždy budem proti tomu, aby po uliciach desaťtisícových miest pobehovali samopalníci vyrastajúci zo zeme. A to je dôvod, prečo upozorňujem na Putina neustále. Je to väčšia hrozba a hlavne akútnejšia.

Vždy budem proti tomu, aby sa na mňa niekto iný pozeral z poza drôtov východného Berlína len preto, že sa tam narodil. Ja som sa narodil v sovietskom bloku a dnes žijem na Západe. Zmeny sú možné a máme ich v rukách.

Byť občanom samostatného štátu, mať právo sa rozhodnúť o svojom sebaurčení, ale pokiaľ moje rozhodnutie rozhnevá Rusko, tak dostanem na hubu - na také ja naozaj nehrám.

A o toto sa tu dnes na Ukrajine hrá. Buď budeme opakovať koniec 30. a začiatok 40. rokov 20. storočia, ako nás nabáda profesor politologie John Mearsheimer. Alebo budeme tvoriť nové moderné dejiny 21. storočia.

Prvá svetová, 13 miliónov mŕtvych a len preto, že velenie aliancie verilo slepo svojej koordinácii, svojej stratégii a pohybu svojich armád aj nepriateľa. Ale vychádzali z minulých vojen. Svet a technika sa zmenili a nič z toho už dávno neplatilo. Lenže oni nič iné nepoznali. A vydali rozkaz. Tí chlapci a ni ich rodiny nevedeli, prečo tam museli umrieť. Bojovalo sa ďalej. Veď čo iné ostávalo. Teraz sme o 50 rokov ďalej.

Zdroj: JFK vo filme "13 dní".

Svet sa zmenil. Politológom mysliacim v duchu Mníchovských riešení už dnešok nesmie patriť!

V Európe to dnes robíme inak, ako sme my v Československu celému svetu ukázali. A to je cesta ako uspokojiť diktátora Putina. Vyhlásme ukrajinské parlamentné voľby ako nástroj súťaže Západu a Ruska o voľbu občanov Ukrajiny. Otvorenú súťaž propagandy, otvorenú súťaž volebných týmov. Ukrajina  sa  sama rozhodne. A keď bude výsledok podobný tomu Československému, no tak budeme mať Ukrajiny dve. Za rok, za dva.

Nebude to žiaden Mníchov, bude to o rozhodnutí občanov Ukrajiny o sebe samých.

Pod čiarou: V článku som použil niekoľko myšlienok z diskusie pod uvedeným textom, ktoré ma predbehli a sú tak presné ako by som ich písal ja. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?