Predseda by mal ukázať, že jeho podriadený, minister Lajčák, hlasoval proti sankciám

Autor: Martin Pilnik | 18.8.2014 o 13:53 | (upravené 18.8.2014 o 16:00) Karma článku: 10,77 | Prečítané:  1948x

Už to chaotické vyhlasovanie jedného proti druhému začína presahovať mieru. To naozaj predseda vlády nedokáže riadiť svojho podriadeného - ministra zahraničných vecí? Ako je to teda s tými sankciami? Slovensko ich schvaľuje či neschvaľuje? Ako občan tejto krajiny by som to skutočne rád vedel. 

Naozaj máme takého nekompetentného predsedu vlády? 

Kým pred týždňom na oslavách SNP v Lehote pod Vtáčnikom kritizoval Fico vzájomné sankcie, ktoré na seba uvalili Únia a Rusko, v sobotu sa už jednoznačnejšie priklonil na stranu Ruska.

Ako uviedol vo svojom príhovore, hoci rok 2014 je rokom viacerých okrúhlych výročí spojených s prvou či druhou svetovou vojnou, Európa sa „neponaučila a stále hľadáme akýchsi nepriateľov“.

Zopakoval, že „napätie a sankcie, ktoré sa dnes z jednej, druhej, tretej strany šíria cez Európu smerom k Ruskej federácii“, sú nezmyselné a poškodzujú nás.

Prevažne postaršie obecenstvo ho za to ocenilo potleskom.

Fico naznačoval aj to, že z tejto situácie „sa teší niekto úplne iný“ a pýtal sa, „komu to vyhovuje“.

So sankciami, ktoré premiér kritizoval, pritom súhlasilo aj Slovensko. Rokovania za nás viedol minister zahraničných vecí vo Ficovej vláde Miroslav Lajčák.

Zdroj:  SME.sk | Fico sa v Kališti posunul k obrane Ruska: Hľadáme nepriateľov.

Rozhodovanie na úrovni EU funguje vrámci Rady EU. To je orgán, ktorý by sa presnejšie mal označovať v množnom čísle. Napríklad v tomto prípade, ministri zahraničia jednotlivých krajín EU sa stretli a to stretnutie malo názov Rada EU pre zahraničné záležitosti. Na tomto stretnutí má každý z nich alikvótny počet hlasov k počtu obyvateľov ktoré zastupuje. Slovensko má 7. Pri prijímaní rozhodnutí platí, že víťazné riešenie musí zatupovať 62% obyvateľov EU. Je len na nás, ako dokážeme pred hlasovaním presviedčať a hľadať spojencov.

Môžeme byť pokojne proti. Áno, môžu nás prehlasovať a rozhodnutie sa tak stane záväzné aj pre nás. Ale môžeme so vztýčenou hlavou hovoriť, že sme urobili všetko preto, aby neboli sankcie. Môžeme hovoriť, že sme sa snažili (dôležitý minulý čas) presvedčiť ostatné krajiny, môžeme sa pochváliť, ktoré to boli. A v nasledujúcej vete samozrejme dodáme, že sa podriaďujeme väčšinovej vôli EU, pretože si vážime demokratické princípy a nepodporujeme anarchiu.

Na Slovensku väčšina obyvateľov chcela v ostatných voľbách vládu Smeru. My pravičiari sme sa snažili, ale prehrali sme. Na 4 roky akceptujeme so vztýčenou hlavou vládu Smeru. A podriaďujeme sa jej rozhodnutiam. Áno, kritizujeme ju. Právo na tú kritiku nám dáva naše jasné hlasovanie proti.

Ešte raz a zrozumiteľne: Slovenskí občania zastupovaní stranou Smer vyslali na rokovanie o sankciách ministra za stranu Smer Lajčáka. Ten súhlasil so sankciami.

Predseda víťaznej strany Smer, jeho pracovný nadriadený a politicky za neho zodpovedný voličom, kritizuje sankcie. Voliči strany Smer tlieskajú kritike sankcii.

To naozaj máme tak nekompetentného predsedu vlády, že nie je schopný riadiť svojich podriadených? Smer nie je schopný niesť politickú zodpovednosť za svojich vládnych nominantov a ich rozhodnutia?

Bolo by skutočne fajn, ak by predseda dokázal, že jeho podriadený, minister zahraničia Lajčák hlasoval proti pri prijímaní dokumentov uvedených v záverečnej správe zo zasadania Rady zahraničných vecí zo dňa 22. júla 2014, kde je uvedené:

Rada súhlasí s urýchlením prípravy cielených opatrení dohodnutých na mimoriadnom zasadnutí Európskej rady 16. júla, predovšetkým pokiaľ ide o okamžité zostavenie zoznamu subjektov a osôb, vrátane subjektov a osôb z Ruskej federácie, ktoré sa majú zaradiť na zoznam na
základe prísnejších kritérií prijatých Radou 18. júla, potom o rozšírenie reštriktívnych opatrení s cieľom zamerať sa na jednotlivcov alebo subjekty, ktoré aktívne poskytujú materiálnu alebo finančnú pomoc ruským účastníkom rozhodovacieho procesu zodpovedným za anexiu Krymu alebo destabilizáciu východu Ukrajiny alebo z nich majú prospech, a o prijatie ďalších opatrení na obmedzenie obchodu s Krymom a Sevastopolom a investícií v týchto oblastiach najneskôr do konca júla.

Zdroj: TLAČOVÁ SPRÁVA 3 330. zasadnutie Rady Zahraničné veci v  Bruseli 22. júla 2014

Možno hlasoval Lajčák skutočne proti. Možno len trepal Lajčák v apríli 2014 do vetra, keď hovoril:

Slovensko podľa ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka podporí rozhodnutie o sankciách voči Rusku, ak sa na nich Európska únia dohodne.

Zdroj:  SME.sk | Lajčák: Ak sa Únia dohodne na sankciách voči Rusku, podporíme ich.

Možno je to naozaj tak, ako sa to javí. Je to hlúpy podvod na voličoch Smeru. Je to balamutenie presne v duchu birmovaných komunistov.

Vy to stopercentne viete? Ja teda nie. 

Priatelia, dám vám jednu radu, nie Európy a nie Európsku ;-)

Hľadajte fakty, získavajte vedomosti, pýtajte sa. Uvidíte súvislosti tam, kde sa ostatní musia spoliehať na demagógiu vládcov a tisíckrát opakované klamstvá.

Zdroj:  PRP: Korene komunistického bulšitizmu vanúceho z EU | M+M+M+M (4M).

Ešte pár slov k tým sankciám

Sankcie sú namierené proti krajine, ktorá vyslala bratský humanitárny konvoj. Konvoj poloprázdnych nákladiakov, kľučkujúcich pred hraničnými priechodmi, konvoj vojenských áut bez označenia natretých na bielo, konvoj s konvojom vojenských vozidiel obďaleč. Keď to vyzerá ako bratská pomoc, keď to hučí ako bratská pomoc, keď to kváka ako bratský pomoc, je to invázia.

Naozaj nám neostáva iné, len to skúsiť nejako inak ako v 30. rokoch 20. storočia. 

Teda nie ten, kto narúša mierový poriadok v Európe, tu šíri napätie, ale robia to naši najbližší partneri, ktorí sa rozhodli ďalej neprizerať.

Robert Fico už neraz preukázal, že jeho vnímanie dejín je celkom pomýlené. Žiaľ, nejde o jeho súkromnú vec, pretože celkom pomýlený je potom aj odkaz, ktorý jeho ústami do sveta vysiela celé Slovensko. 

Zdroj:  Fico hore nohami | Redakčné | komentare.sme.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?