Poklady geocachingu a zbieranie SWG

Autor: Martin Pilnik | 17.6.2014 o 11:09 | Karma článku: 2,30 | Prečítané:  1013x

V schránke v hry Geocaching sa nachádza poklad. Preto sa hráme, lebo chceme nájsť poklad. Ten poklad tvorí všelijaké drobnosti. A medzi nimi má špeciálne postavanie obyčajné drevené koliečko s magickým pomenovaním SWG

Drevené koliečka, takzvaneé CWG (Czech Wood Geocoin) si vymysleli v Čechách. Časom sa rozšírili v podobe SWG (Slovak Wood Geocoin) aj na Slovensko. A aj do niektorých ďalších krajín, takže všeobecne sa zvyknú označovať skratkou xWG. Ale to už pomenej. Preto sú zahraničné skôr raritné a teda u zberateľov cenené kúsky.

Zbieranie xWG je jedna z mnohých súčastí a vrstiev geocachingu.  Sú to drevené koliečka priemeru 3,5 centimetra. Na jednej strane je  oficiálny znak geocachingu a na druhej obrázok podľa vlastného výberu samotného kešera. CWG sú osobné. Každý si môže nechať vyrobiť svoje. CWG sú určené na zbieranie. Svoje dávate do kešiek na výmenu a z kešiek si za to vezmete nejaké cudzie. A vaša zbierka CWG/SWG proste xWG pomaly rastie.

V pozadí existuje takzvaný oficiálny katalóg. Výrobcovia vedia, že existuje a že z každej novej dávky nových CWG treba do tohto katalógu zaslať 2 kusy. Správci katalógu CWG nafotia a sprístupnia na webe. Vrámci tohto procesu  sa udržuje istá štandardizácia. A vďaka tomu môže existovať všelijaké formy zberateľstva. Pri príležitosti konania megaeventov v Čechách či na Slovensku sa občas koná aj výstava tohoto katalógu. Poviem vám, je to pastva pre oči.

Asi najzaujímavejšia a najkomplexnejšia webová stránka, kde si môžete viesť evidenciu svojej zberateľskej zbierky je na http://cwg.gcm.cz/ Keď som to tam dnes kontroloval, tak len osobných existuje 12921 rôznych. Aj moja zbieročka tam niekde visí. Mám už vyše 250 unikátnych, heč. ;-)

V komunite kešerov sa vedú večné spory, ako je to s pravidlami výmeny SWG. Ak to beriem prísne podľa pravidiel geocachingu, tak CWG je predmet v poklade kešky ako každý iný. Jeho výrobná cena je cca 10Kč/0,3€ a v duchu pravidla "mením tak, aby hodnota pokladu neklesala" je ktokoľvek oprávnený meniť drevené koliečko z kešky za čokoľvek v rovnakej alebo vyššej hodnote.

Druhý pohľad vychádza z toho, že vieme, že CWG sú predmetom  zberateľského  záujmu. Preto je etické meniť v poklade kešky xWG za xWG. Preto je etické, ak CWG nezbieram, tak ich v keške nechám pre ďalšieho lovca kešky.

Ak si niekto objedná/kúpi svojich 100 kusov hádam je evidentné, že ich chce postupne minúť v keškách. Veď čo by s nimi iné robil, že? Keď v tom istom období svoju zbierku obohatí o 90 kusov iných, tak evidentne menil fér. Ak vymení za ten čas všetky kus za kus v keškách či na eventoch môže si dať bobríka "vzorný menič". Ak si občas z jednej kešky vzal bez náhrady a o deň neskôr dal do inej bez náhrady, je len zábudlivý.

SWG-čka sú taká hmotná pripomienka vašej záľuby. Niektorý si ich doma vystavujú. Niektorých vôbec nezaujímajú. Ja ich mám rád a každý lovecký deň považujem za úspešný, keď sa mi podarí v nejakej keške nájsť CWG. Hneď siahnem do vrecka a vymením ho za svoje. A siahnem tam aj keď sa mi keška páčila. Odmením ju a obohatím jej poklad o svoje CWG len tak. A moje CWG tak urobí neskôr radosť ďalšiemu zberateľovi.

Robiť radosť iným, o tom hlavne je geocaching.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?