Nová keška? Tak utekááááájme.

Autor: Martin Pilnik | 13.6.2014 o 14:16 | Karma článku: 3,34 | Prečítané:  897x

Hra Geocaching má mnoho vrstiev. Jedno z nich je lovenie FTF trofejí.  Čo to je a ako na to? 

Lov FTF-trofeje je už trochu pokročilý geocaching. Ak začínate, je dobré vedieť kam sa vaša záľuba môže alebo nemusí rozvíjať. Ak už nejaký ten mesiac lovíte, môžete skúsiť aj ďalší rozmer geocachingu. Ak máte radi pokoj a pohodu, počkajte s odlovom kešky, kým sa FTFkári vyšalia. 

FTF je skratka z anglického First To Find, teda po našom Prvý Nález Keše. Funguje to takto: Keška je sprístupnená na lov všetkým kešerom na planéte momentom publikovania revírníkom. Je odštartované. Prvý nálezca po publikovaní dosiahne FTF-trofej. Tak jednoduché to je.

Čo to je tá FTF trofej? Nuž dobrý pocit, že ste boli na danom mieste prvý.  Uznanie ostatných lovcov FTF trofejí. Prvok zábavnosti.  Majitelia kešiek často pre lovcov FTF nachystajú do kšeky pamätnú kartičku. Prípadne nejaký významnejší poklad, ako napríklad SWG alebo figu borovú.  

Pre lovcov FTF a porovnávanie ich štatistík, či zážitkov pri dobíjaní FTF medzi sebou, je štart momentom publikácie tým najdôležitejším. Bez toho celá hra o FTF-trofej nemá zmysel. Podmienky hry musia byť pre všetkých rovnaké, preto z honby za FTF-trofejov je samozrejme vylúčený majiteľ keše, prípadne jeho priatelia, ktorí mu pomáhali pri zakladaní kešky a poznajú finálne uloženie.

Majiteľ kešky, keď očakáva FTF súboj, sa niekde za bukom často dobre baví. Väčšinou ale nie, lebo ani on nevie, kedy mu revírník kešku pustí na verejnosť. Leda by sa s ním dohodol.

Ako sa dozviem, že v mojej blízkosti bola publikovaná keška? Najpohodlnejšie to funguje pre prémiových členov. To znamená, keď si zaplatíte ročné predplatné 30$.

Vrámci služieb navyše, ktoré sú súčasťou prémiového členstva, je možnosť nastaviť si e-mailové upozornenie podľa rôznych parametrov.

Pre lovcov FTF je zaujímavá kombinácia: Pošli e-mail keď v okruhu 10km (dá sa nastaviť miesto a vzdialenosť od neho) je na tradičke (dá sa nastaviť typ keše) uverejnený log "Publish Listing" (dá sa nastaviť typ logu).  Potom vám vždy príde e-mail keď revírník vo vzdialenosti 10km vypublikuje keš. Dokonalosti dosiahnete, keď vám takýto e-mail príde na telefón, prípade SMS notifikácia. 

Pre super náruživých lovcov FTF existujú aj špeciálnejšie nástroje, ktoré vraj dokážu vypreparovať listing a prídu vám rovno súradnice, hint a tak podobne. A vy už len splašene všetko necháte ležať a frčíte za ulovení FTF trofeje. Možno sa o tieto nástroje niektorí v komentároch aj podelia. A možno nie,  ide predsa o čas, kto skôr. 

Nesmejte sa. Mne keď príde e-mail s upozornením na novú kešku, tak nepoznám brata, sestru, obed, neobed, článok, ne...

...

Pardon, tak som sa práve vrátil z neúspečného FTF lovu. Obed vychladnutý a bol som cca 5. v poradí. Bola to celkom fajn slezina. Aj pískanie gúm prichádzajúcich geovozidiel bolo. Zárez do počtu FTF nie je, ale aspoň jedno CWG som vymenil. To viete Praha je plná kešerov. 

Kde som to prestal? Aha, tak ešte pár poznámok k FTF. 

Keď naraz na miesto dorazia viacerí, je potom otázka len osobnej dohody, kto bol prvý. Často je to tak, že boli prví viacerí a tak si do logov zapíšu coFTF.  Za druhé miesto je SFT (Second ...) a za tretie TFT. Ale to už za veľa nestojí. Byť tretí, koho to zaujíma, že.

Bláznivina? Geocaching je hra. Proste sa hráme na preteky. Veď si to len predstavte: Chváli sa jeden lovec FTF druhému: "A to som onehdá na  keške všetkých predbehol a ulovil FTF-trofej. Akurát to odniesol tlmič na prednej vidlici, keď som pri rýchlom prejazde poľnou cestou trafil dieru" Ostatní FTFkári uznanlivo pokyvujú. 

Keď logujete kešku, zájdite v listingu na úplný začiatok k prvým logom spred mesiacov či rokov. Je to často zaujímavé a bláznivé čítanie. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?