Telefón verzus turistická navigácia na geocaching

Autor: Martin Pilnik | 14.5.2014 o 10:31 | Karma článku: 4,31 | Prečítané:  1339x

Hm, keškujem so Samsung Duos a s niekoľkými aplikáciami. Nateraz s asi najlepšou (najpohodlnejšia, najrýchlejšia) Neongeo. Nasledujú postrehy práve z tohto uhla. Opisujem výhody, ktoré mám s telefónom a ktoré u turistických navigácii nevidím.

Odlovených mám aktuálne 1750 (a hladina stúpa) a po prvej stovke už som kešku vďaka GPS signálu vlastne vždy našiel. V meste pozorujem trochu problém, ktorý ale naopak kompenzujú detaily budov a chodníky v lesnom teréne v OSM mapách. Takže stačí porovnať pôdorys budovy s mapou a je geo-jasno.

Kešky si naťahujem dopredu pomocou Pocket Query služby vrámci PM účtu z Geocaching.com. Z počiatku som sa spoliehal na on-line mapy v c:geo, ale mobilný signál je v ČR a SR taký mizerný, že je to viac otrava ako pohodlie. A keď pred nejakým časom  urobili na gc.com zmeny a celá vychytaná on-line mapa v c:geo šla do hája. Preto nie je nad to, ke´d aplikácia používa oficiálne API.

Akokoľvek, skúsenosť mi ukázala, že on-line dáta sú dobré v podstate len ako núdzovka. Práve kvôli tomu biednemu 3G pokrytiu. Ide o to, že mobilné dáta potrebujem na stiahnutie máp a aj informácie z listingu. Aby sa tieto dve potreby nepobili, na to je potrebné inteligentnú aplikáciu a inteligentnú prácu.

Neongeo skvele podporuje ukladanie práve prezeraného mapového výseku na SD kartu. A priamo z neho sa dá systémom OTA stiahnuť predpripravé PQ z geocaching.com. Keď tieto dve činnosti urobím doma pekne pomocou WiFI, v teréne som vysmiaty. Nároky na šírku mobilných dát sú potom relatívne malé.

Naopak, v prípade klasických navigácii by mi zásadne chýbala možnosť rýchlej aktualizácie listingu kešky priamo na mieste. Už som niekoľkokrát zistil, že chyba nie je v GPS navigovaní. Ale v tom, že za ostatných 24 hodín (a viac hodín od nahrania PQ do mobilu) kešula jednoducho zmizla. Hlavne v prípade mestských kešulí sa to hodí, keďže devastácia mudlami nie je nikdy ďaleko.

Hovorí sa, že zásadným je výdrž bateriek a istota v GPS signále. Nuž, k telefónu mám dva plnohodnotné akumulátory, pri presune geo-vozidlom sa priebežne dobíjajú. Samsung, keď drapne GPS signál, tak nepustí. A v Neongeo sa dá nastaviť, aby ho nepustilo ani pri vypnutej obrazovke. Áno, zopárkrát sa mi stalo, že telefón nie a nie drapnúť GPS signál. Tak som si pomohol satelitnou mapou od Google. No skúste to urobiť s turistickou navigáciou!

Odolnosť? Na Samsung mám síce obal, ale nepoužívam ho. Zatiaľ som ho neutopil ani nepoškriabal. Je to otázka disciplíny. Telefón patrí do ľavého horného alebo ľavého dolného vrecka. Kľúče od auta a pero do pravého dolného. CWG do pravého horného. Od môjho mobilného odjakživa to tak mám.

Takže stále neviem, či to má vôbec cenu, kupovať originál GPS navigáciu.

Výhody, ktoré vidím a s telefómom o ne prichádzam:

 

Tú odolnosť som hádam dokázal za roky používania zvládnuť aj na Samsungu a predtým s HTC Hero. A GPS čipy? Jednak je kešula často biedne zameraná, druhak lovím hlavne tradičky tak do 3,5/3,5 a vtedy je geomiesto cvičenému oku jasné na 10 metrov dopredu. V prípade terénu 4-5 mi stačí, že mi listing o danom mieste niečo porozprával a bodík pokojne oželiem.

 

Jedine čo by ma presvedčilo, keby ma GPS dokázala priviesť ku keške úplne ale úplne presne v 90% prípadoch, vrátane tretieho rozmeru nadmorskej výšky. Ale tretí rozmer sa v Geocachingu nepoužíva. A hlavne, prečo by sa používali stále hinty a písali sa skazky o rozoberaní hradieb, ak by boli turistické GPS také presné a zameranie kešulí také dokonalé?

Pod čiarou: Článok obsahuje obvyklú geo-hantírku. Vysvetlenie pre negeokešujúcu verejnosť nájdete na pekne spracovanej Geowiki, hlavne v sekcii o základných pojmoch.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?