reklama

Poradí Ukrajina Británii a USA, aby súhlasili s anexiou Krymu?

Vraj, a znovu, vraj, lebo treba niekoľko zdrojov, aby sa dalo veciam viac ako len trochu dôverovať. Takže vraj Merkelová predjednala s Putinom plán, ako dostať samopalníkov z desaťtisícových ukrajinských miest.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (82)

Základnými bodmi dohody vraj sú: 

Zaprvé stabilizovat hranice Ukrajiny, zadruhé poskytnout této zemi ekonomické oživení, především jí zajistit novou smlouvu týkající se dodávek zemního plynu.

Merkelová podle zdrojů blízkých vyjednávání podmiňuje vznik dohody stažením ruských sil z Ukrajiny a zastavením veškeré podpory proruských separatistů na východě Ukrajiny ze strany Ruské federace.

Putin na oplátku požaduje, aby byla mezinárodním společenstvím uznána anexe Krymu a jeho suverenita. Právě to by však mohl být klíčový problém. Proti březnové anexi Krymu se ostře staví někteří členové OSN.

Smlouva by dále měla být založena na ústupku ze strany ukrajinského prezidenta Petro Porošenka. Pokud Porošenko nebude usilovat o vstup své země do NATO, získá Putinův příslib, že nebude blokovat nebo jiným způsobem zasahovat do nové smlouvy mezi Ukrajinou a Evropskou unií.

Zdroj: Tajný plán Merkelová s Putinem: uzná se anexe Krymu - Echo24.cz.

Napriek túžbam a zbožným prianiam kadejakých domýšľavcov , nikde tam nevidím, že by si Nemecko niečo vyjednávalo pre seba. Že by si EU vyjednávala niečo pre seba. Áno, upokojenie situácie a znormalizovanie stavu na Ukrajine EU veľmi prospeje. Je to taká kolaterálna výhoda tých jednaní.

Alternatívou je viera vo víťazstvo ukrajinskej armády pri očistení ulíc od samopalníkov. Plus schopnosť novej (budú o pár mesiacov voľby) ukrajinskej vlády spolu s demokraticky už zvoleným prezidentom riadiť chod ukrajinského štátu tak, aby Ukrajinci neumierali od zimy a od hladu. Veľkú úlohu bude mať aj solidarita zo strany nás v EU.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je to naozaj tak, Ukrajinci si sami musia povedať, či si veria v riadení svojich vecí. Čože mi, v EU, trochu uskromnenia vrámci sankcii si ani nevšimneme.

Aby tú dohodu symbolicky nepodpisovala Merkelová s Putinom v Mníchove, bolo by skutočne fajn, keby sa hlavne Ukrajina vyjadrila k takémuto mierovému plánu.

To sú podľa mňa v tejto chvíli alternatívy. A celé to stojí a padá na obyčajnej úradníckej výkonnosti a vnútroštátnej politike a populizme ukrajinskej politickej scény.

A vy sa čudujete, že ako alternatívu k tomuto sa Merkelová o niečo snaží?

Žiadna výhra to nie je. Hlavne preto, že by išlo o uznanie sudetskej karty v podobe Krymu. Tak isto to nie je žiadna výhra, pretože je to dohoda s Putinom. Nie s Ruskom, ale s Putinom. Lebo Rusko v roku 1994 v Budapešti už nejaký ten zdrap papiera o Ukrajine s NATO podpísalo. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nie som si istý, či v EU dokážeme chápať, že pôjde o kúpený čas. Takouto dohodou získaný čas treba jednoznačne investovať do odrezania sa od akejkoľvek, čo i len za náprstok veľkej, závislosti od akejkoľvek ruskej komodity.

Jááásné, Rusko, Čína, India - to sú nateraz super veľké trhy. Tam sa veci predávajú samé. Veď sú to zaostalé poľnohospodárske krajiny, ktoré nie sú schopné svojimi silami uspokojiť v dostatočnej kvalite a kvantite svojich občanov túžiacich po našom EU-blahobite. Viete, priatelia, možno by bolo dobré, keby trochu závideli.

Ak to tamojší občania netušia, treba ich k otvoreniu očí trochu prišťuchnúť. Ekonomické sankcie nie sú ideálne a už vôbec spravodlivé riešenie. Ale je to jediné riešenie, ktoré sme doteraz vymysleli. Ak máte nejaké iné riešenie, ktorého výsledkom bude povzbudenie demokratického kvasu v spoločnosti, tak sem s ním.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pardon, ekonomické sankcie nie sú jediné čo sme vymysleli. Je tu ešte bombardovanie ako toť nedávno v Líbyi. Naozaj by to bolo lepšie riešenie?

V jeden moment treba preťať špirálu diktatúry radikálnym krokom. Ekonomické sankcie sú takým radikálnym riešením. Áno, má povahu diktátorstva. Ale ako inak chcete bojovať proti diktátorovi? Demokratickými nástrojmi? Ha-ha-ha. Ste dementní?

Na hranici našej demokracie a cudzej diktatúry sa musíme rozpamätať na diktátorské postupy. Brániť sa proti diktátorom demokratickými nástrojmi sa proste nedá. Písal som o tom už: Keď sankcie majú povahu kolektívnej viny | M+M+M+M (4M).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keby si tí ruskí občania uvedomili, že keď nám chcú predávať svoje suroviny a keď chcú nakupovať naše výrobky a technológie, tak sa nám nesmú vyhrážať. A nechať si vládnuť diktátormi. 

Naozaj som si nie istý, či takúto víziu sme vôbec v EU schopní postaviť a začať napĺňať. S demokraciou to naozaj nie je program na jeden semester.

Martin Pilnik

Martin Pilnik

Bloger 
  • Počet článkov:  402
  •  | 
  • Páči sa:  666x

Člen SaS. Som muž, lekárnik a jedno M zo 4M. Blogér číslo 9 na blog.sme.sk od roku 2004. Zoznam autorových rubrík:  Farmácia/lekárenstvoŠkola praktického životaGeocachingPDAPočítačeInternetNenapísal by som to lepšie...

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu